Image

    Terapie

    Niezależnie jaka metoda pracy z pacjentem zostanie wybrana, każdą poprzedza wnikliwy wywiad z pacjentem, oraz klasyczne chińskie metody diagnozy: obserwacja, szczegółowy wywiad, diagnoza z języka i z pulsu.

    Akupunktura

    Akupunktura wywodzi się z Chin, gdzie jest praktykowana od tysięcy lat jako element Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM). Praktykę tę, w XVI wieku, sprowadzili do Europy Jezuici. Od tego czasu była ona szeroko stosowana w wielu krajach starego kontynentu, zyskując ogromne uznanie wśród pacjentów. Obecnie, na wielu uczelniach medycznych jest nauczana jako pełnoprawny przedmiot. Akupunktura to złożona i wysoko specjalistyczna metoda leczenia, sięgająca w głąb wewnętrznych i zewnętrznych sieci połączeń organizmu, polega na regulowaniu krążenia energii Qi w meridianach za pomocą nakłuwania i stymulowania sterylnymi, jednorazowymi igłami, określonych punktów na powierzchni ciała, które są rozmieszczone wzdłuż meridianów. Każdy punkt ma swoje charakterystyczne odziaływanie energetyczne i filozoficzne. Teoria meridianów jest fundamentem akupunktury. Meridiany to kanały energetyczne, w których płynie energia życiowa Qi. W stanie zdrowia energia Qi dopływa bez przeszkód do wszystkich narządów i umożliwia ich prawidłowe działanie. W przypadku zakłócenia krążenia tej energii dochodzi do upośledzenia czynności narządów, a w konsekwencji do choroby. Poprzez wkłuwanie igieł usuwa się blokady, umożliwiając swobodny przepływ energii, a co za tym idzie przywrócenie równowagi w całym organizmie. Zabieg trwa około 20 min.

    Image

    Akupunktura kosmetologiczna

    Akupunktura kosmetologiczna jest działem medycyny estetycznej, z tą różnicą iż oparta jest na zasadach holistycznych traktujących ciało człowieka jako jednolitą całość. Nadrzędną sprawą w zabiegach Medycyny Chińskiej jest przywracanie prawidłowej pracy narządów i układów wewnętrznych, i  tak  jest również w tym przypadku,  gdyż poprawa i przywracanie zewnętrznego wyglądu są osiągalne poprzez przywrócenia właściwej  pracy organizmu jak i samej skóry.

    Akupunktura kosmetologiczna ma za zadanie:
    • poprawę pracy narządów i układów wewnętrznych, poprzez odziaływanie na nie na strefach twarzy,
    • zmniejszyć napięcie mięśni mimicznych twarzy,
    • przywrócić właściwe krążenie  krwi i limfy,
    • likwidację zmarszczek poprzez lifting twarzy,
    • przeciwdziałaniu grawitacjitwarzy i opadaniu tzw„chomików”,
    • poprawę koloru skóry.
    Zabieg przeznaczony jest dla  osób które:
    • są zainteresowane spowolnieniem i zatrzymaniem procesów starzenia przy    zachowaniu naturalnego wyglądu,
    • unikają obcych substancji w ciele,
    • mają uczulenie na preparaty używane w medycynie estetycznej,
    • doceniają podejście holistyczne do pacjenta.

    Poza koncepcjami medycyny wschodniej akupunktura kosmetologiczna opiera się na współczesnej wiedzy na temat fizjologii i patofizjologii skóry i jej wzajemnych reakcjach, a skutkami tych reakcji są pozytywne przemiany na skórze i wewnątrz organizmu.

    Image

    Zabiegi ogrzewające

    Moksa

    Zabieg moksowania polega na stymulowaniu punktów akupunkturowych za pomocą tlących się stożkow lub cygar z masy roślinnej otrzymywanej z bylicy pospolitej (Artemisia vulgaris). Podczas ogrzewania odpowiednich punktów akupunkturowych na wybranych meridianach, ciepło rozgrzewa, pobudza i przenika do skóry, pomagając ciału usunąć zatory energii w meridianach, wywołując jednocześnie przypływ energii życiowej Qi i krwi, oraz ciepła pierwotnego Yang. Moksa idealnie likwiduje dolegliwości związane z zimnem, wilgocią i zastojem, jednocześnie znacząco podnosząc poziom odporności organizmu.

    Lampa moksująca

    Lampa moksująca TDP nowej generacji nazywana jest także lampą mineralną. Lampa TDP generuje rodzaj fali termomagnetycznej, która penetruje leczony fragment ciała. Fala termomagnetyczna wytwarzana jest przez emiter promieni podczerwonych, które najpierw przenikają przez specjalną płytkę mineralną wbudowaną w lampę, nasycając się minerałami, a następnie przenika wgłąb ciała, wzdłuż punktów akupunkturowych i meridian.

    Image

    Odżywianie profilaktyczne i lecznicze wg medycyny chińskiej

    Żywność którą zjadamy może być albo najlepszym i najbardziej efektywnym lekarstwem albo najwolniej działającą trucizną.",
    Ann Wigmore.

    W ostatnim czasie jesteśmy świadkami szybkiego wzrostu świadomości ludzi kultury zachodniej na temat odżywiania. Na tę świadomość ma wpływ tradycja Dalekiego Wschodu, w której zrównoważona dieta przez tysiąclecia była integralną częścią praktyk mających na celu uzdrowienie. Istotą tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest przeprowadzenie dogłębnej analizy pacjenta. Dlatego zawsze na pierwszej wizycie, rozmawiam z pacjentem o jego przyzwyczajeniach żywieniowych i zaburzeniach zdrowotnych. Na tej podstawie dobieram właściwe energetycznie produkty, o odpowiedniej termice. Szczery wywiad i rozmowa są bardzo istotne, po to by móc dobrać odpowiednie produkty do zaburzeń pacjenta i stanu energetycznego, ich termikę do konstytucji, zaburzeń pacjenta i aktualnego stanu energetycznego. Pamiętajmy: „To co dla jednych jest lekarstwem, dla innych może być trucizną”.

    Image

    Ziołolecznictwo

    Skuteczna praktyka ziołami w Medycynie Chińskiej, wymaga czegoś więcej niż tylko wyboru właściwej strategii leczenia oraz receptury. Leczenie trzeba przystosować również do pory roku, otoczenia w którym pacjent żyje lub aktualnie przebywa oraz do jego konstytucji. Istotne jest również rozróżnienie korzenia choroby od jej manifestacji (objawów), po to by właściwie skierować leczenie i dobrać recepturę ziołową.

    Image

    Bańki

    Stawianie baniek to stara, doceniana metoda stosowana zwykle przy leczeniu problemów zastoju Krwi i Qi w kanałach. Pomaga w usuwaniu zewnętrznych czynników chorobotwórczych takich jak zimno i wiatr. Idealnie sprawdza się w przypadku przeziębienia, likwidacji bólów pleców, doskonale usuwa napięcie, zmęczenie i rozgrzewa. Metoda polega na wytworzeniu podciśnienia w bańce i przyłożenia jej do skóry pleców. W ten sposób dochodzi do wciągnięcia skóry i tkanki podskórnej do wnętrza bańki. Podczas takiego zabiegu podrażnione zostają receptory układu nerwowego, a to prowadzi do przekrwienia w miejscu ich postawienia. Stawianie baniek przyciąga krew do zewnętrznych naczyń, w wyniku czego po zabiegu mogą pozostać drobne siniaki lub zaczerwienienia.

    Image
    ©2024 Energia Życia - Gabinet Medycyny Chińskiej