Image

    Czy wiesz, że w wielu dolegliwościach często możesz pomóc sobie sam?

    Ocena użytkowników: 5 / 5

    Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
     

    Akupunkturą zajmuję się od kilku lat i wiem, jak ważna jest ona w naszym  dobrym stanie ducha i ciała. Moje doświadczenie pokazuje, że każdy z nas tajniki Medycyny Chińskiej moze wykorzystać we własnym domu. Poniżej przedstawię Wam niezwykle skuteczne, bardzo często używane punkty akupunkturowe, które możecie użyć uciskając, a tym samym wykonując zabieg akupresury. Zasługują one na szczególną uwagę, ponieważ mają potężne działanie terapeutyczne. Pozwalają w sposób ukierunkowany regulować czynność organizmu i narządów.

    Poznaj akupresurę i główne punkty akupunkturowe, które mają szerokie spektrum działania. 

    Akupresura czyli masaż punktowy używana jest w celu poprawy krążenia w meridianach i pobudzenia funkcji wewnętrznych organów oraz kończyn przez które przebiegają meridiany.

     

    Punkty akupunkturowe są nieodłączną częścią akupresury i odgrywają w niej znaczącą rolę. Przez kilka tysięcy lat chińczykom udało się odkryć ponad 670 punktów, które obecnie nazywa się „biologicznie aktywnymi”. Wiemy, ze są to miejsca lecznicze, które oddziaływują na organizm poprzez ich nakłucie, ale również ucisk. Oczywiście nie należy tu zapomnieć, że przy silnie doskwierających zaburzeniach, terapeuta tworzy spersonalizowaną kombinację ze wszystkich dostępnych punktów nakłuwając je igłą, co jest najpotężniejszą ich stymulacją.

     

    Do masażu punktów nie potrzebujesz w zasadzie nic, oprócz wiedzy o tych punktach i wrażliwych palcach dłoni, możesz sobie pomóc i użyć dowolnego ziarna gryki, ryżu czy owsa. Uciskaj i zwalniaj ucisk przez 2-3 minuty i naprzemiennie masuj kolistymi punkt ruchami.

     

    Wyznacz punkty przy pomocy jednostki "cun".

    Miarą odległości w akupunkturze jest 1 cun. Długość 1 cuna jest indywidualną miarą dla każdego pacjenta, a odmierza się ją w bardzo prosty sposób, szerokością własnego kciuka. Szerokość czterech palcy dłoni to miara 3 cunów, 3 palcy-2 cunów.

     

    A oto najważniejsze punkty akupunkturowe, których użycie dla terapii jest kluczowe z powodu potężnych możliwości terapeutycznych i intensywnego działania.

     

    Zu San Li „Wielki Lekarz” (Ż 36). Król wszystkich punków, ma niezwykle szerokie działanie. Jest to uniwersalny punkt tonizujący całe ciało, wzmacnia aspekt fizyczny i psychiczny, poprawia krążenie krwi i energii. Zlokalizowany na nodze, 3 cuny od dolnej rzepki i 1 cun na zewnątrz, w zagłębieniu kości piszczelowej i strzałkowej. Stymulacja Zu San Li reguluje pracę narządów znajdujących się w dolnej części ciała, przewodu pokarmowego, śledziony i żołądka, narządów płciowych, wzmaga produkcje krwi. Dodatkowo reguluje pracę nadnerczy, których nieprawidłowa praca zaburza funkcjonowanie całego organizmu. Masując codziennie Zu San Li można znormalizować układ hormonalny, poprawić trawienie, usunąć wzdęcia i nudności, ustabilizować ciśnienie krwi, wzmocnić układ immunologiczny oraz schudnąć, bo ten punkt po mistrzowsku działa stymulująco na twój układ pokarmowy.

     

    San Yin Jiao (Śl 6) – „Eliksir Wiecznej Młodości”, zwany również punktem „Kobiecej Urody”, czy „Punktem Tancerek”, szczególnie dedykowany kobietom. Jest to punkt spotkania 3 meridianów YIN – Nerek, Wątroby i Śledziony, dzięki czemu ma bardzo silne działanie pobudzające krążenie krwi. Leży po wewnętrznej stronie łydki, 3 cuny powyżej szczytu kostki. Stymulacja tego punktu, rewitalizuje skórę, która nabiera blasku, pomaga zachować młodości poprzez szczególne właściwości odżywienia krwi, łagodzi zaburzenia miesiączkowe, leczy bezpłodność oraz zwiększa libido, skutecznie działa przy uderzeniach gorąca podczas menopauzy, ponieważ normalizuje hormony płciowe, poprawia libido zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Dodatkowo pomaga zwalczyć stres i ułatwia zasypianie cierpiącym na bezsenność.

     

    He Gu ( Jg 4) – „Zamknięta Dolina”. Leży pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym, w połowie drugiej kości śródręcza, po stronie promieniowej w najwyższym punkcie uwypuklenia dłoni. Stymulacja tego punktu jest bardzo pomocne przy bólach w górnej części ciała: głowy, oczu, zębów, migdałków, gardła, zawrotów głowy, zapaleniu zatok, katarze. Przy krwawieniu z nosa, chorobach gorączkowych, skórnych, kolkach, zaburzeniach czynnościowych jelita grubego. Ogólnie wzmacnia, odtruwa, działa anty nerwicowo i przeciwzapalnie, oraz immunologicznie.

     

     

    Cheng Shan (Pm57) – „Podparcie Góry”. Znajdziesz go z tyłu na środkowej części łydki, 8 cunów poniżej dołu podkolanowego.  Znakomicie się sprawdzi przy bólach mięśniowych, z powodu nadmiernego wysiłku oraz ogólnie całego ciała spowodowanego np. grypą czy przeziębieniem. Doskonały w przypadku rwy kulszowej, zaparć i niedowładu nóg.

     

     

    Nei Guan (O6) „Wewnętrzna Granica”. Zlokalizowany pośrodku na wewnętrznej części przedramienia, 2 cuny od linii nadgarstka. Bardzo pomocny przy bezsenności, duszności, astmie, świetnie znosi czkawkę, ale też przy zaburzeniach rytmu serca, palpitacjach, niepokoju, porannych mdłościach. Odblokowuje klatkę piersiową i poprawia krążenie. 

     

     

    Tai Chong (W3) „Wyższy Punkt Ataku” położony na wierzchu stopy, między pierwszą, a drugą kością śródstopia, 2 cuny od brzegu stopy.  Potężny punkt który używamy w stanach niepokoju, stresu, frustracji. Działa silnie rozluźniająco, skuteczny w dolegliwościach ze strony oczu, bólach i zawrotach głowy, bezsenności, skurczu i bólach menstruacyjnych, nieregularnych miesiączkach, działa rozkurczowo. Wskazany przy nadciśnieniu.

     

     

    Ren Zhong (Du26) „Centrum Człowieka” Punkt reanimacyjny. Znajduje się w rynience nosa 2/3 odległości od dolnego brzegu górnej wargi.  Niezwykle ważny punkt cucący, używamy go w nagłych przypadkach omdlenia, utraty świadomości, zapaści i wstrząsu. U nieprzytomnej osoby należy go mocno uciskać „dziobając” intensywnie to miejsce. W tym przypadku można użyć np. końcówki długopisu aby ucisk był bardziej precyzyjny.

     

    Uwaga! Punkty Jg4 i Śl 6 są przeciwskazaniem w czasie ciąży, bo mogą wywołać przedwczesny poród.

     

    Owocnych ćwiczeń i dużo zdrowia.

    Radziła Aneta Rosłon - Terapeutka Medycyny Chińskiej 

    ©2024 Energia Życia - Gabinet Medycyny Chińskiej